خدمات تسهیلگری

خانه تسهیلگران ایران، در راستای همراهی با گروه‌ها برای دستیابی به اهداف و خروجی‌های مورد انتظارشان با برگزاری جلسات و کارگاه‌های تسهیلگری در حوزه‌های زیر، خدمات تسهیلگری فرایند گروهی را ارائه می‌دهد. جلسات و کارگاه‌ها به دو صورت حضوری و آنلاین و همچنین در صورت فراهم بودن زیرساخت‌ها به صورت هیبرید برگزار می‌شوند.

ایده‌پردازی

در صورتی‌که نیاز به گردآوری ایده‌های افراد و ذینفعان مختلف برای تصمیم‌گیری، حل مسئله، برنامه‌ریزی و یا خلق محصول و خدمات را دارید از رویکرد تسهیلگری بهره بگیرید. تسهیلگر با ایجاد فضای امن روانی و تشویق کلیهٔ اعضاء به مشارکت تلاش می‌کند فضای ابراز و خلاقیت را برای تفکر و طرح ایده‌ها فراهم کند.

برنامه‌ریزی استراتژیک

خانه تسهیلگران ایران از روش‌های تکنولوژی مشارکت و برنامه‌ریزی فرداهای جایگزین با امید جهت انجام برنامه‌ریزی استراتژیک (راهبردی) استفاده می‌کند که جزو روش‌های مشارکتی و خلاقانه جهانی هستند. در صورتی‌که به دنبال تعریف و یا به‌روز‌رسانی چشم‌انداز، مأموریت، اهداف و استراتژی‌های گروهی و سازمانی هستند می‌توانید از این خدمات بهره بگیرید.

برنامه‌ریزی عملیاتی

در صورت نیاز به برنامه‌ریزی اجرایی و در عین حال الهام‌بخش  برای گروه‌ها و تیم‌ها می‌توانید از این خدمات استفاده کنید. خانه تسهیلگران ایران از تکنولوژی مشارکت برای برنامه‌ریزی مشارکتی استفاده می‌کند که برای پروژه‌های کوتاه مدت و برنامه‌های اقدام تأثیری مثبت دارد.

مکالمه متمرکز و اجماع (حل مسئله و تصمیم‌گیری)

در بسیاری از جلسات نیاز به تبادل دانش، تجربه و ایده برای رسیدن به تصمیم‌ها و راهکار‌ها است. خانه تسهیلگران ایران گروه‌ها و تیم‌ها را برای داشتن مکالمات هدفمند و متمرکز و همچنین برای رسیدن به درک مشترک در جهت خواست مشترک همراهی می‌کند.

ارزشیابی 

بازنگری آنچه اتفاق افتاده است، احساسات و عواطف مرتبط به اتفاقات، تجارب و درس‌آموخته‌ها نقش مؤثری در تصمیمات و برنامه‌ریزی سیاست‌ها و اقدامات آتی گروه دارد. تسهیلگر با ایجاد فضای ابراز، درک مشترک، تبادل تجربه و یادگیری به گروه‌ها کمک می‌کند تا اقدامات پیشین خود را ارزشیابی کرده و جهت بهبود عملکرد خود تلاش کنند.

بهبود و توسعه ارتباطات و کارگروهی

در صورتی‌که نیاز به تیم‌سازی، تقویت پویایی گروه، بهبود ارتباطات و همکاری در کار گروهی دارید می‌توانید از خدمات تسهیلگری بهره ببرید و این فرصت را برای افراد یا اعضای گروه ایجاد کنید تا در فضایی تعاملی و یادگیرنده مهارت‌های ارتباط مؤثر و کارگروهی را تمرین کنند.

حل تعارض

خانه تسهیلگران ایران برای رفع اختلافات در گروه‌ها و بین‌گروه‌ها خدمات تسهیلگری ارائه می‌دهد. تسهیلگر ضمن تصدیق ذات تعارض به گروه کمک می‌کند تا تعارضات را شناسایی کرده و با رویکردی سازنده آنها را مدیریت کند. همچنین خدمات میانجیگری در کنار تسهیلگری در صورت نیاز به طرفین اختلاف ارائه می‌شود.

توسعه جامعه محلی

در صورتی‌که قصد اجرای پروژه و یا برنامه‌ای با هدف توسعه جامعه محلی (روستایی و شهری) دارید، می‌توانید از کمک تسهیلگر در تیم پروژه بهره ببرید. تسهیلگر به شما کمک می‌کند ذینفعان مختلف را شناسایی و در فرایند توسعه‌ای به طور مثبت و سازنده‌ای درگیر کنید و همچنین فضای مشارکتی را در طی مسیر حفظ کنید.

کلیه  جلسات و کارگاه‌های تسهیلگری خانه تسهیلگران ایران بر اساس رعایت شایستگی‌های انجمن بین‌المللی تسهیلگران برگزار می‌شوند. در صورت نیاز به استفاده از این خدمات با ما از طریق ایمیل خانه در ارتباط باشید